Ketvirtadienį, sausio 21-ą dieną, I g klasės mokiniai turėjo galimybę kartu su kitais Lietuvos mokiniais dalyvauti didžiausioje nuotolinėje „Swedbank” pamokoje „MOKOnomika”. Šią pamoką vedė daugiau nei 20 mokytojų, kurie mums papasakojo apie kūrybiškumo svarbą, finansinį raštingumą, ekonomiką ir net pilietiškumą. Pamokos buvo suskirstytos pagal mokinių amžių. 1-4 klasių mokiniai tapo atradėjais, 5-8 klasių mokiniai – kūrėjais, o mano grupė, 9-12 klasių mokiniai, buvome ekspertais.
Pirmą pamoką mums vedė Šarūnė Smalakytė ir Gabrielius Liaudanskas – Svaras. Š. Smalakytė kalbėjo tema „Kaip užsiauginti vienaragį“ bei aptarė inovacijas mokykloje. Jos pasidalinta patirtis apie ,,startuolius” motyvavo ir net įkvėpė daugiau drąsos pradėti mokytis ir domėtis tuo, kas mums patinka bei nenuleisti rankų net ir patyrus nesėkmę. Gabrielius Liaudanskas išsakė savo mintis apie tai, kada mes tampame piliečiais ir skatino visus būti istorijos dalyviais, kūrėjais, o ne stebėtojais.
Antroje pamokoje dalyvavo lektoriai Jūratė Cvilikienė ir Vytenis Šimkus. J. Cvilikienė skatino mokinius vartoti atsakingai ir priminė, kad mūsų planetos ištekliai nėra neišsenkantys. V. Šimkus suprantamai ir įdomiai pasakojo apie mokesčius. Jis įrodė, kad sumokami mokesčiai teikia didžiulę naudą tos šalies gyventojams.
Trečioje pamokoje turėjome galimybę išgirsti Rasos Jauniškienės ir jos kolegės Renatos Gaudinskaitės bei Kristupo ir Tomo pasakojimų. Mokytojos Rasa ir Renata labai įdomiai ir išsamiai papasakojo apie tai, kad internetas turi gerąją ir blogąją pusę. Manau, šios pamokos metu daugelis susimąstė, kad per daug savo laiko skiria internetui ir socialiniams tinklams. Praleidę ilgiau nei dvi valandas prie kompiuterio galime pradėti jaustis blogai, būti pasyvūs, liūdni. Kadangi dabar didžioji dalis pasaulio ir Lietuvos mokinių mokosi nuotoliniu būdu, savo laisvalaikį leidžia socialiniuose tinkluose, tai gali lemti jų pasyvumą, neigiamas emocijas ir motyvacijos trūkumą. Kalbėtojai Tomas ir Kristupas įkvėpė mokinius net karantino sąlygomis, būti kūrybingesniais bei sugalvoti labai daug naujų ir pasauliui neregėtų dalykų. Jie įrodė, kad jei tik norime ir turime fantazijos – viskas įmanoma.
Ketvirtoje pamokoje kalbėjo Nerijus Mačiulis, Natalija Vėžavičienė ir Žygimantas Kudirka. Nerijus Mačiulis kalbėjo apie atsakingą investavimą. Pasak jo, greitai investuoti pinigai, neįvertinus rizikos, kelia ne tik galimybę uždirbti, bet taip pat patirti didžiulių nuostolių.
Kalbėtoja N. Vėžavičienė papasakojo, kad ir paauglys gali uždirbti sau pajamų. Ji ragino kreiptis į namiškius, kaimynus, pažįstamus ir pasiūlyti apmokamą savo pagalbą. Aplink mus tikrai yra daug žmonių, kurie patys negali padaryti daugelio dalykų ir mūsų pagalba jiems reikalinga. O Ž. Kudirka mums labai išsamiai pasakojo, kaip galima sukurti savo prekės ženklą. Tai privertė susimąstyti, kad žmonės, kurdami kiekvieną išmaniąją programėlę, verslą, privalo padaryti ir apgalvoti daug dalykų. Žvelgiant iš šalies tai atrodo labai lengva, bet iš tikrųjų reikalauja labai daug darbo, mąstymo ir kūrybiškumo. Šiuo metu sukurti kažką naujo ir nustebinti iš tiesų yra sunku ir be galo sudėtinga.
Išklausytos paskaitos įkvėpė ne tik mane, bet ir mano bendraamžius. Dėkoju ekonomikos mokytojai ir savo auklėtojai Ingridai Kurmytei už suteiktą galimybę dalyvauti MOKOnomikos pamokoje.
Žaneta Jankauskaitė, I g klasė

