Knyga – svarbesnė už gyvybę

„Šiandien, 1868 mūsų Viešpaties metų kovo 25 d., kviečiu tave į nepaprastą, pavojų kupiną kelionę. Šiandien Tu tapsi knygnešiu ir gelbėsi lietuvių kalbą. Sunkioje kelionėje tavęs laukia keletas užduočių. 1864 m., pralaimėjus sukilimą prieš Caro valdžią, visoje Lietuvoje uždrausta lietuviška spauda, todėl man reikia drąsių žmonių, pasiryžusių slapta gabenti knygas per sieną. Jei šis laiškas pateko į tavo rankas – vadinasi ,Tu esi vienas iš drąsuolių.“ Tokiais žodžiais laiške, kurį gavo kiekvienas šeštokas, prasidėjo integruota lietuvių kalbos ir istorijos pamoka „Knygnešių takais“. Kovo 25 d. Pagramančio regioninio parko rekreacinėje teritorijoje, Lakštingalų slėnyje, ją vedė lietuvių kalbos vyr. mokytoja Jurgita Girčienė ir istorijos mokytoja Veronika Gudaitė. Pamokos tikslas – leisti mokiniams pajusti knygnešio dalią ne tik iš vadovėlio teksto, bet ir patiems „savo kailiu“. Organizuodamos pamoką, pirmiausią siekėme, kad pamoka būtų patyriminė. Tad ir veiklos atliepė šiuos lūkesčius.
Pamokos pradžioje, po trumputės istorinės ir literatūrinės įžangos, mokiniai laiško forma buvo supažindinti su jų laukiančiomis užduotimis, o tuomet leidosi į kelionę. Pirmiausia niekieno netrukdomi jie pasiekė Tilžę, lietuviškos knygos spaudos centrą Mažojoje Lietuvoje. Ten iššifravę graždanka parašytą tekstą, gavo patį svarbiausią krovinį savo gyvenime – knygą. Ir tuomet prasidėjo nuotykiai. Gabenant knygą reikėjo ne tik saugotis iš bet kur galinčių iššokti „žandarų“, bet ir pereiti patikros punktą. Baimė, jaudulys, pergalės džiaugsmas pernešus slapta knygą -visi šie jausmai maišėsi kartu su įvairiausiais išgyvenimais. Kaip parodė kelionė, ne taip ir lengva buvo tą lietuvišką knygą gabenti.
„Knyga – svarbesnė už gyvybę“ , „Buvo labai sunku pereiti tiltą (patikros punktą)“, „Kur paslėpti knygą?“, „Koks sunkus knygnešių darbas“, – tokios frazės turbūt apibūdina visą puokštę potyrių ir suvokimų, kurie mokinius lydėjo šioje pamokoje. Esame labai dėkingos Pajūrio 10- tos jaunųjų šaulių kuopos vadui Algimantui Dragūnui ir jauniesiems šauliams, kurie atliko ypač sunkų darbą – gaudė ir baugino „knygnešius“ visos jų kelionės metu. Dėkojame IVag kl. mokinėms Kamilei Bliudžiūtei ir Rugilei Daukšytei už pagalbą Tilžės punkte ir atsakingą knygų perdavimą. Žinoma, dėkojame ir šeštokams, kurie taip įsitraukė į veiklą, kad jų neišgąsdino nei „žandarai“, nei kalnai, nei patikros punktai. Mokinių spindinčios akys ir emocijos, kurios tiesiog liejosi per kraštus, didžiausia padėka ir įrodymas, kad tokios pamokos labai reikalingos.

Lietuvių kalbos vyr. mokytoja Jurgita Girčienė ir istorijos mokytoja Veronika Gudaitė

Paskutinį kartą atnaujinta: 2022 balandžio 19

-