Sacharovo premija – už laisvas mintis ir laisvą žmogų

Siekdami atkreipti dėmesį į žmogaus teisių demokratijos ir kitas problemas, mes, jaunieji MEPA ambasadoriai, Šilalės r. Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijoje suorganizavome nedidelę parodą, skirtą Sacharovui ir jo vardu pavadintos premijos laureatams. Tikimės, kad tai padės atkreipti bendraamžių dėmesį į laisvės, demokratijos ir teisių plėtrą, kylančias problemas, supažindins su ES prioritetais.
Paroda veiks iki vasario 9 d. Taigi, paskubėkite su ja susipažinti.
Kaip teigia antrasis Lisabonos sutarties straipsnis: „Sąjunga grindžiama tokiomis vertybėmis kaip pagarba žmogaus orumui, laisvė, demokratija, lygybė, teisinė valstybė ir pagarba žmogaus teisėms, įskaitant mažumoms priklausančių asmenų teises. Šios vertybės yra bendros valstybėms narėms visuomenėje, kurioje vyrauja pliuralizmas, nediskriminavimas, tolerancija, teisingumas, solidarumas ir moterų bei vyrų lygybė.“ Deja, ne visose šalyse galima užtikrinti šią vertybę, kai kuriose reikia ypatingai kovoti už laisvių, demokratijos ir teisių plėtrą.
Sãcharovo prèmija arba Sãcharovo prèmija už mintiẽs láisvę (angl. Sakharov Prize for Freedom of Thought) – tarptautinė premija asmenims ar organizacijoms už pasiekimus žmogaus teisių ir demokratijos plėtros srityse.
Mintis įsteigti kasmet skiriamą Europos Parlamento premiją kilo per 1984 m. liepos mėn. plenarinę sesiją, diskutuojant dėl Andrejaus Sacharovo padėties. Šią premiją iš pradžių siūlyta teikti už studiją ar kūrinį, skirtą Rytų ir Vakarų santykių plėtrai, diskusijų ir tyrimų laisvei, žmogaus teisių ir teisinės valstybės gynimui. Europos Parlamento nario ir pranešėjo iš Prancūzijos Jeano-François Deniau žodžiais tariant: „Laisvai išrinkto Europos Parlamento pareiga – ginti pagrindines laisves“. Jo teigimu, Andrejaus Sacharovo darbai tobulai atspindi premijos esmę. Premija skiriama kasmet Europos Parlamento, teikiama apie gruodžio 10‑ąją (Jungtinių Tautų 1948 Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos priėmimo dieną), įsteigta 1988 m., pavadinta A. Sacharovo vardu. Piniginis prizas – 50 000 eurų.
Pats Andrejus Dmitrijevičius Sacharovas gimė 1921 m. gegužės 21 d. Maskvoje, augo mokslininkų šeimoje ir studijavo fiziką Maskvos Lomonosovo universitete. Po Antrojo pasaulinio karo jis dirbo branduolinius ginklus kuriančioje laboratorijoje. A. Sacharovas atliko svarbų vaidmenį kuriant Sovietų Sąjungos pirmąją termobranduolinę bombą, kuri buvo išbandyta 1953 m. rugpjūčio mėn. Kaip pavyzdiniam Sovietų Sąjungos piliečiui, A. Sacharovui 1950 m. buvo suteikta Lenino premija ir jis tapo jauniausiu SSRS mokslų akademijos nariu. 1980 m. iš A. Sacharovo buvo atimti visi garbės titulai ir jam iki 1986 m. buvo taikytas namų areštas.

Jaunesnieji MEPA ambasadoriai

Paskutinį kartą atnaujinta: 2024 sausio 31

-