Koja kojon su knyga žengia lyderis gatve

Kovo 28 d. Pajūrio miestelyje vyko neįprasta teatralizuota ekskursija. Šis renginys buvo skirtas paminėti ES organizuojamą „Skaitymo garsiai“ dieną ir gimnazijos prezidentės Emilijos Dikčiūtės pradėtą Jaunimo lyderystės programą. Programos metu Emilija lavino lyderystės, komandinio darbo, organizavimo įgūdžius.
Teatralizuotos ekskursijos metu ne tik buvo garsiai skaitomos ištraukos iš įvairiausių literatūrinių kūrinių, bet kartu atskleidžiamos vis kitos lyderio savybės. Tai buvo ne tik kelionė po literatūros pasaulį – tai buvo ir savęs pažinimo kelionė. Ekskursiją vedė mokiniai Gvidas Būdvytis (IVg), Skaiva Giedraitytė (IIIg). Fotografavo ir filmavo Aistė Freitaitė (IIg) ir Gabija Valančiauskaitė (Ig). Dalyviai 8-IVg klasių mokiniai.
Išėję pro gimnazijos duris – pradėjome kelionę Pasukome link šalia gimnazijos esančio miškelio. Jame laukė pirmoji stotelė – staigmena ir pirmoji lyderio savybė. Miškelyje laukė partizanai (Aretas Budvytis, Eimantas Prišmantas IVg, Jonas Noreika IIg), kovoję už laisvę sovietinės okupacijos metais. Okupacija – tai skaudžiausias Lietuvos istorijos laikotarpis, bet kartu ir laikotarpis, ugdantis vertybes: patriotiškumą, atsidavimą. Juk kartais lyderiui reikia daryti tai, ką privalai. IIg Klasės mokinio Viliaus Briedžio lūpomis prabilęs Juozas Lukša – Daumantas ne tik dalijosi okupacijos siaubais, partizano kasdienybe, bet ir kvietė prisiminti, kodėl reikia mylėti Lietuvą.
Antrojoje stotelėje – Dvaro parke, svajingai sėdėdama ant suoliuko pasitiko Šatrijos Raganos „Sename dvare“ herojė Mamatė (Evelina Vaičiulytė IIg). Švelniai, lyg lytėdama rožių žiedlapius, mokė, kad kartais lyderiui reikia ne trukdyti, o padėti atlikti pareigas.
Eidami pro Nepriklausomybės šimtmečiui skirtą paminklą, ekskursijos dalyviai sutiko Nepriklausomybės kovų dalyvio žmoną (Gabija Kryževičiūtė IIIg). Ji dalijosi mintimis apie kario pareigą, atsakomybę, atsidavimą. Juk kartais be galo svarbu yra gebėti paaukoti save dėl tikslo.
Prie kabančio tilto per Jūros upę laukė E. Hemingvėjaus „Senis ir jūra“ pagrindinis veikėjas (Nojus Neverdauskas Ig). Atėjęs tiltu dalyviams jis pasakojo apie atkaklumą, nepasidavimą – taip reikalingas lyderio savybes. Nesvarbu kiek pavargsti – svarbu, kiek darai.
Penktoje stotelėje – Pajūrio rekreacinėje teritorijoje laukė Servanteso herojus Don Kichotas ( Karolis Tenikaitis IIg) kartu su Rosinantu. Jis supažindino su viena svarbiausių lyderio savybių – idealizmu. Pasakęs savo prakalbą Don Kichotas nuskubėjo „vienut vienutėlis kautis su vėjo malūnais“. Šio herojaus tikslas buvo pamokyti dalyvius truputėlio idealizmo šalia visų kitų svarbių savybių.
Tremtinių aikštėje – grįžusios iš tremties atsiminimais dalijosi net trys herojės (Perla Vėlavičiūtė, Goda Pivoriūtė, Vaiva Krumpaitė Ig). Pasakojime, sudarytame iš atskirų tremtinių atsiminimų, atsiskleidė svarbios savybės – žmogiškumas, gebėjimas jo neprarasti net ypatingai sunkiomis sąlygomis. Vilties ir nuolankumo nepraradimas, gebėjimas priimti gyvenimo iššūkius ir juos „pakelti“.
Septintoje stotelėje – prie Pajūrio Švč. Trejybės bažnyčios – dalyvius pasitiko V. Mykolaičio – Putino „Altorių šešėlyje“ pagrindinis veikėjas Liudas Vasaris (Arnas Martinkus IIg). Šio pasakojimo tikslas buvo paskatinti būsimus ir esamus lyderius priimti sprendimus. Juk jei sprendimą priimi sąmoningai, skausmas ateina iš karto, bet ir praeina greičiau, jei sprendimą priimi per „nenoriu“, „privalau“ skausmas ateis vėliau, bet ir išliks ilgam lyg koks nuolat griaužiantis priekaištas. Pats Liudas Vasaris – pasirinkimų žmogus, o pasirinkimo kelių lengvų nebūna – apie tai jis pasakojo ir ekskursijos dalyviams.
Paskutiniojoje stotelėje – gimnazijos kieme – visas lyderio savybes vainikavo meilė, juk be jos neįmanoma būtų ko nors pasiekti. Meilė tarsi apjungė visas tas savybes, kurių taip reikia lyderiui. O kas geriau kalba apie meilę, jei ne pats Viljamas Šekspyras savo dramoje „Romeo ir Džuljeta“. Gimnazijos balkone pasirodę Romeo (Žygimantas Briedis IVg) ir Džuljeta (Emilija Dikčiūtė IIg) priminė susirinkusiems, kad meilė neturėtų keisti savo veido kaip mėnulis, kad be mylimo prailgsta kiekviena akimirka ir kad kartais ne vardas svarbiausia. „Jei pavadinsi rožę kitu vardu, ar ji kvepės mažiau?“ Svarbiausios yra savybės, kurios paverčia žmogų žmogumi. Taip pat Romeo teko susikauti su Tebaldu (Airidas Birbalas IVg), o Džuljetai pasirinkti, kurioje ji pusėje.
Pasibaigus ekskursijai mokiniai ir dalyvavę mokytojai buvo pakviesti į aktų salę, kurioje be daugybės padėkų laukė ir lyderių savybių ugdymui skirtas video.
Tai buvo ypatinga ir įspūdžių kupina diena. Juk kartais taip svarbu sau tiesiog leisti būti ir pajusti, ką tyliai tau šnabžda knyga, ką nori pasakyti širdis.

Istorijos mokytoja Veronika Gudaitė,
gimnazijos prezidentė Emilija Dikčiūtė

Paskutinį kartą atnaujinta: 2023 gegužės 3

-