„Knygnešių takais“ – integruota lietuvių kalbos ir literatūros – istorijos pamoka

Rugsėjo 28 d. Šilalės r. Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos 7a ir 7b klasės mokiniai nusikėlė beveik du šimtmečius atgal – tiesiai į Carinės Rusijos okupacijos laikus, kuomet drąsūs knygnešiai, aukodami savo gyvybes, gabeno uždraustą lietuvišką spaudą. „Knygnešių takais“ – taip vadinosi integruota lietuvių kalbos ir literatūros bei istorijos pamoka, kurią vedė istorijos mokytoja Veronika Gudaitė ir lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Irena Tverijonienė.
Atvykus į integruotos pamokos vietą – Pagramančio regioninį parką – būsimųjų knygnešių jau laukė paties Varnių vyskupo Valančiaus patikėtinės su laiškais. Jaunieji knygnešiai susipažino su jų laukiančiomis užduotimis ir drąsiai pasuko link Mažosios Lietuvos. Žinodami, kad ten pakankamai saugu, jie greit pasiekė Tilžę, kurioje laukė pirmasis didelis išbandymas – graždanka. Tik iššifravę paslėptas žinutes knygnešiai galėjo gauti gabenimui skirtą knygą ir judėti toliau. Tačiau vos peržengus pasienio ruožą, knygnešių laukė spąstai, pasalos, žandarai.
Pasienio ruože vieniems sekėsi geriau, kitiems blogiau. Konfiskavus knygą, knygnešiui tekdavo ir kalėjime pasėdėti. O ilgame kelyje laukė daugybė pasalų. Tuomet, kai jau atrodydavo, kad paskirties punktas – Varniai – ranka pasiekiami, prieš akis iškildavo dar viena kliūtis – muitinė. Ne visiems ją pavykdavo sėkmingai praeiti. Vis dėlto, didėjant bandymų skaičiui, augo kūrybiškumas ir knygos buvo vis išradingiau slepiamos.
Atnešus knygą į Varnius, kelionę buvo galima kartoti tiek kartų, kiek norėjosi. Bandymų buvo daug, tačiau Varnius pasiekdavo tik viena kita knyga.
Taigi, ko pasimokėme šioje pamokoje? Patyrėme Carinės Rusijos okupacijos laikotarpio fenomeną – knygnešystę. Mokiniai suprato, koks reikalingas, atsakingas, nors ir labai sudėtingas bei pavojingas vis dėlto yra knygnešio darbas, kad taip sunkiai atnešta knyga įgyja ypatingą vertę. Septintokai pajuto, kiek išmonės reikėjo gabenant draudžiamus leidinius ir kokie pavojai tykojo pačiose netikėčiausiose vietose.
Integruotos veiklos pabaigoje, aptarę patirtus įspūdžius, jaunieji knygnešiai pasivaišino tikrais kareiviškais pietumis, kuriuos paruošė jaunieji šauliai.
Nuoširdžiai dėkojame Jaunųjų šaulių vadui Algimantui Dragūnui už puikiai paruoštus jaunuosius šaulius ir skanų maistą, jauniesiems šauliams už labai gerą žandarų, pasieniečių, muitininkų vaidmenų atlikimą, IIIg kl. mokinėms Aistei Freitaitei ir Emilijai Dikčiūtei už atsakingai organizuotą darbą Tilžėje.

Istorijos vyr. mokytoja Veronika Gudaitė

Paskutinį kartą atnaujinta: 2023 lapkričio 10

-