Pažintinė penktokų ekskursija į Varnius

Gegužės 6 – 7 dienomis 5b klasės mokiniai dalyvavo iš anksto suplanuotoje išvykoje į Varnių regioninį parką. Mintis apsilankyti Varnių gamtos mokykloje kilo jau anksčiau, kai pradėjau pažinti mokinius. Penktokai labai judrūs, žingeidūs, mėgstantys iššūkius ir keliones. Taip pat jie labai atsakingi, draugiški, mandagūs. Tai mokiniai, kuriais galima pasitikėti. Su šia šaunia klasės komanda gražų ir šiltą gegužės savaitgalį nusprendėme apsistoti Varnių gamtos mokykloje.
Varniuose ekskursijos dalyvius pasitiko ir visą laiką lydėjo Varnių regioninio parko lankytojų centro darbuotoja, vyr. specialistė Alma Būdvytienė. Mokinius nuo pat pirmos minutės žavėjo žemaitiška vadovės tarmė. Dažnam penktokui pirmasis žemaitiškai išgirstas žodis „untrep“ įsiminė ilgam. Lankytojų centre penktokai atidžiai klausydamiesi susipažino su Varnių regioninio parko, Varnių miestelio istorija, lankytinais gamtos objektais. Šiuolaikiškai ir patraukliai įrengtame informacijos centre mokiniai buvo tikri turistai: uždavinėjo klausimus, domėjosi erdvėmis, pateiktomis nuotraukomis, stendais. Mokinius žavėjo kraštovaizdžio nuotraukos, reljefinis Varnių regioninio parko maketas, garso įrašai su paukščių ir varlių balsais, Lūksto ežero gintaras, edukaciniai žaidimai, erdvinės dėlionės.
Edukacijoje apie paukščius mokiniai pagilino savo turimas žinias, susipažino su naujais, dar nepažintais paukščiais, mokėsi atskirti jų balsus. Mokinius stebino, kokios skirtingos ir ilgos yra paukščių giesmės, kaip jie puikiai prisitaiko prie aplinkos, sužinojo, kuris paukštis yra pats geriausias miško, augalų sėjėjas, kuris kelia didžiausią triukšmą ir t. t. Pažintį su paukščiais mokiniai pratęsė gyvai stebėdami gamtą visos ekskursijos gamtoje metu. Skirtingų nekasdieninių pojūčių mokiniai patyrė eidami pėsčiųjų taku. Basų kojų takas ne vienam buvo stiprus išbandymas. Įsikūrus Gamtos mokykloje penktokų laukė planuota ekskursija po Varnius. Aplankydami sakralinius objektus mokiniai „prisilietė“ prie Varnių kunigų seminarijos istorijos, grožėjosi bažnyčių architektūra, mokėsi atpažinti statinių, puošybos stilius, išmoko vieną kitą negirdėtą bažnytinį terminą. Didžiulį įspūdį paliko vyskupo Motiejaus Valančiaus krėslas, slaptas jo kambarėlis. Įspūdžių kupina kelionė dviračiais tęsėsi toliau – mokiniai pajudėjo Lūksto ežero link. Laikydamiesi saugaus ir tvarkingo bei mandagaus elgesio taisyklių, patyrę ne vieną išbandymą penktokai pasiekė taip išsvajoto Lūksto ežero pakrantę. Išsvajoto, nes visi tuoj pat tikėjosi rasti gintarų – juk tai vienintelis ežeras Lietuvoje, metantis į krantą gintarą. Nors šįkart gintaro paieškos buvo bevaisės, keliautojai atrado naujų dalykų – įsiklausę į tylą išgirdo neapsakomo skambesio paukščių balsų, pasigrožėjo ežero pakrančių augmenija, atpažino ne vieną augalą, „pamatavo“ ežero vandens temperatūrą.
Po intensyvių veiklų, trukusių net keletą valandų, mokiniai pajuto lengvą nuovargį, kurį greitai išblaškė gurgiantys pilvai. Pasidalinę darbais penktokai netruko paruošti vakarienę. Maistas, pagamintas ant laužo, buvo kaip tai, ko mokiniams reikėjo. Besileidžiančios saulės fone dar kurį laiką klasės draugai šnekučiavosi aptardami patirtus nuotykius, įvardindami, kuo ši kelionė juos praturtino. Baigiantį degti laužą prižiūrėti teko auklėtojai, nes tą vakarą miegas penktokus aplankė staiga ir netikėtai.
Laikydamiesi susitarimų penktokai išaušus naujai dienai iš patogių lovų pakilo laiku – juk laukė mankšta, bendri pusryčiai ir ruošimasis namo.
„Tai bent nuotykiai, tai bent ekskursija“ – džiūgavo penktokai. Ir aš jais tikiu. Jau išmokau atpažinti jų nuoširdumą, sklindantį iš jų akių. Visi kartu galime teigti, kad puikiai suplanuotas laikas, praleistas kartu buvo prasmingas ir naudingas. Nuoširdžiai dėkojame Varnių regioninio parko Gamtos mokyklos darbuotojams už malonų priėmimą bei įdomias edukacijas, o tėveliams už suteiktą galimybę patirti.

5b klasės auklėtoja Irena Tverijonienė