Istorijos pamoka muziejuje, arba ką mums gali papasakoti daiktai

Istorija – tai ne tik šaltinių analizė, datos, žemėliai. Istorijoje ne ką mažiau svarbūs žmonės ir daiktai. Daiktai kaip tų dienų liudininkai gali tapti labai informatyviu šaltiniu. Bet ar tikrai visada?

IVag, IVbg klasių mokiniai patyrė tai savo kailiu. Istorijos pamoka Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejuje parodė, kad kartais patys savaime daiktai tyli, o kad juos prakalbintum, reikia pastangų ir papildomų šaltinių. Pamokos tema „Kas paliko geltoną žiguliuką?“ – tai aliuzija į žymios tremtinės, rašytojos, atsiminimų knygos „Lietuviai prie Laptevų jūros“ autorės  Dalios Grinkevičiūtės gyvenimo istoriją. Padedant istorijos mokytojai Veronikai Gudaitei bei Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus muziejininkei Editai Merkelienei mokiniai pasinėrė į tyrimą ir bandė prakalbinti daiktus. Mokiniai turėjo išskirtinę teisę susipažinti ir net paliesti D. Grinkevičiūtės daiktus, pabandyti juos prakalbinti bei su kiekvienu pamokos etapu vis giliau suprasti, kas paliko geltoną žiguliuką. Tyrinėdami daiktus mokiniai padarė išvadą, kad daiktai patys savaime gali papasakoti ne tiek ir daug. Iš jų galima sužinoti apie lytį, galbūt pomėgius ar profesiją, tačiau daugelis kitų aspektų atsiskleidžia tik papildžius žinias rašytinių šaltinių duomenimis. Išsiaiškinę, kam priklausė daiktai, mokiniai išklausė muziejininkės pasakojimo apie rašytoją, užpildė likusias pasakojimo spragas ir pamoką apibendrino naudodamiesi asociatyvinėmis kortelėmis.

Nuoširdžiai dėkojame Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus darbuotojai – muziejininkei Editai Merkelienei už nuostabią paskaitą ir visokeriopą pagalbą ruošiantis pamokai, už palaikymą ir idėjas.

Istorijos mokytoja Veronika Gudaitė

Paskutinį kartą atnaujinta: 2022 balandžio 28

-